«Powrót

Funkcjonariusze policji i KAS zlikwidowali linię produkcyjną i magazyn z podrobionymi perfumami

Funkcjonariusze policji i KAS zlikwidowali linię produkcyjną i magazyn z podrobionymi perfumami

Funkcjonariusze policji i KAS zlikwidowali linię produkcyjną i magazyn z podrobionymi perfumami

Funkcjonariusz KAS i policji przy kartonach
Kartony z perfumami na regałach
Funkcjonariusz przy kartonach stojących na ziemi
Funkcjonariusz KAS i policji przy urządzeniach do napełniania fiolek
Urządzenia do napełniania fiolek

Ponad 158 tysięcy sztuk podrobionych perfum, 3700 sztuk innych kosmetyków, oraz blisko 5800 sztuk etykietek do odzieży znanych, światowych marek, przechwycili podczas wspólnej akcji przeprowadzonej w powiecie piaseczyńskim funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku i policjanci z Wołomina. Szacunkowa wartość rynkowa zabezpieczonego mienia to około 20 milionów złotych. Do sprawy zatrzymano cztery osoby (2 kobiety i 2 mężczyzn) narodowości ukraińskiej i armeńskiej, które już usłyszały zarzuty dotyczące naruszenia ustawy prawo własności przemysłowej.

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku oraz wołomińscy policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją ustalili, że na jednej z prywatnych posesji w Lesznowoli (pow. piaseczyński) może znajdować się magazyn z hurtowymi ilościami kosmetyków z nielegalnie naniesionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych światowych producentów. Mundurowi weszli do wcześniej wytypowanego budynku zaskakując na miejscu dwie osoby, sortujące i przygotowujące do wywozu kosmetyki.

Na terenie tej samej posesji w sąsiednim budynku funkcjonariusze ujawnili kompletną działającą linię produkcyjną służącą do rozlewania perfum, a przy niej pracujące dwie kobiety narodowości ukraińskiej. Podczas przeszukania policjanci i funkcjonariusze KAS zabezpieczyli gotowe półprodukty w postaci: szklanych fiolek, nakrętek, etykiet, mechanizmów do spryskiwania, perfum w płynie znajdujących się w 48 plastikowych bańkach o pojemności około 20 litrów, a także blisko 131 tys. sztuk kosmetyków bezprawnie oznaczonych znakami towarowymi znanych, światowych firm z branży perfumeryjnej.

Posiadana przez funkcjonariuszy wiedza  pozwoliła im dodatkowo na kontrolę innej posesji w powiecie piaseczyńskim, gdzie w pomieszczeniach gospodarczych ujawnili i zabezpieczyli kolejne 27 tys. podrobionych perfum, 3700 sztuk innych kosmetyków i blisko 5800 sztuk etykietek do odzieży z nielegalnie naniesionymi znakami towarowymi. Gdyby wszystkie te produkty były oryginalne ich wartość rynkowa wynosiłaby około 20 miliony złotych.

Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze, perfumy i kosmetyki ze zlikwidowanych magazynów mogły trafiać do nielegalnej sprzedaży różnymi kanałami. Dodatkowo podczas przeszukania posesji mundurowi zabezpieczyli pieniądze w kwocie 33 350 złotych na poczet przyszłych kar i grzywien.

Zatrzymani podczas akcji obywatel Armenii i troje obywateli Ukrainy trafili do policyjnej celi. Cała czwórka już usłyszała zarzuty z ustawy prawo własności przemysłowej dotyczące wprowadzania do obrotu towaru oznaczonego prawnie zastrzeżonymi znakami towarowymi czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu, za co może im grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. Maciej Czarnecki (IAS w Białymstoku)
asp. szt. Tomasz Sitek (KPP w Wołominie)

Pliki do pobrania