«Powrót

KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

KAS i CBŚP zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

Funkcjonariusz KAS przy zabezpieczonych papierosach
Funkcjonariusz CBŚP w kontrolowanej hali
Linia produkcyjna papierosów
Linia produkcyjna papierosów
Zabezpieczone papierosy luzem
Funkcjonariusz KAS przy ujawnionych papierosach

Funkcjonariusze podlaskiej KAS oraz policjanci warszawskiego CBŚP zlikwidowali na Mazowszu nielegalną fabrykę papierosów. Mundurowi zabezpieczyli m.in. ponad 2,8 mln sztuk papierosów, kompletną linię produkcyjną oraz komponenty niezbędne do ich wytwarzania. Gdyby zabezpieczone podczas akcji wyroby tytoniowe trafiły na czarny rynek, Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości co najmniej 3 mln złotych. Do sprawy zatrzymano również dwie osoby.

Policjanci z CBŚP z Warszawy i funkcjonariusze z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku ustalili, że w jednej z miejscowości w powiecie płockim funkcjonuje fabryka, w której produkowane są nielegalne papierosy. Mundurowi z obu służb wkroczyli do hali znajdującej się na terenie wytypowanej wcześniej prywatnej posesji likwidując przestępczy proceder.

Na miejscu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli profesjonalne maszyny, za pomocą których produkowane były papierosy oznaczone logo znanej tytoniowej marki. W ręce mundurowych wpadło ponad 2,8 mln sztuk podrabianych papierosów wraz z komponentami do ich produkcji m.in. krajanką tytoniową, filtrami, klejami, gilzami oraz bibułą papierosową. W skontrolowanej hali zabezpieczono również agregaty prądotwórcze, odkurzacze przemysłowe, wózki widłowe oraz kompresory wykorzystywane w procesie wytwarzania nielegalnego towaru.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalna linia, której wartość rynkową szacuje się na ok. 1,5 mln złotych, mogła wyprodukować nawet 1 mln szt. papierosów na dobę.

Podczas akcji zatrzymano dwie osoby w wieku 53 i 44 lat. Usłyszały one w Prokuraturze Rejonowej w Gostyninie zarzuty dotyczące m.in. tzw. paserstwa akcyzowego, za co grozi kara pozbawienia wolności do 6 lat. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Pliki do pobrania