«Powrót

KAS przekazała przechwycone na granicy dobra kultury do muzeum

KAS przekazała przechwycone na granicy dobra kultury do muzeum

KAS przekazała przechwycone na granicy dobra kultury do muzeum

W poniedziałek 16 kwietnia Krajowa Administracja Skarbowa przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku osiemnastowieczne, rosyjskie monety oraz biżuterię z epoki brązu i żelaza, przechwycone w 2017 roku na podlaskich przejściach granicznych podczas prób ich przemytu do Polski.

Osiemnastowieczne monety oraz unikalne ozdoby sprzed tysięcy lat, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski, oficjalnie przekazał Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku kierowanemu przez Dyrektora Andrzeja Lechowskiego podczas uroczystości w siedzibie muzeum.

Przemyt 680 monet o nominale 5 kopiejek z wizerunkiem Katarzyny Wielkiej, udaremnili w maju ubiegłego roku funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach. Numizmatyczny skarb ukryty był w nadkolach i podwójnej podłodze bagażnika samochodu osobowego kierowanego przez obywatela Białorusi.

Natomiast przemyt 40 szt. biżuterii pochodzącej z epoki brązu i żelaza, wykryty został w Bobrownikach. Archeologiczne artefakty owinięte były w woreczki foliowe i zatopione w zbiorniku paliwa volkswagena prowadzonego przez 62-letnią Białorusinkę.

Dzięki pracy i staraniom Służby Celno-Skarbowej sąd zdecydował o przepadku tych przedmiotów na rzecz Skarbu Państwa oraz o ich przekazaniu właśnie do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Po poddaniu ich pracom renowacyjnym i konserwatorskim oraz po przeprowadzeniu szczegółowych ekspertyz, przekazane przez KAS numizmatyczne oraz archeologiczne skarby, będzie można obejrzeć na ekspozycji w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

Od 2017 roku funkcjonariusze KAS udaremnili na podlaskich przejściach granicznych pięć prób przemytu dóbr kultury. Oprócz przekazanych w ubiegłym roku do Muzeum Podlaskiego pięciu czekanów bojowych, a także monet i biżuterii, które od dziś wzbogacą ekspozycję białostockiego muzeum, Służba Celno-Skarbowa przechwyciła także 2 zabytkowe ikony (styczeń 2018 – Połowce) oraz grot średniowiecznej włóczni (marzec 2018 – Bobrowniki).

Pliki do pobrania