«Powrót

KAS zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu

KAS zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu

KAS zlikwidowała nielegalną krajalnię tytoniu

Funkcjonariusze KAS w pomieszczeniu
Funkcjonariusze KAS w pomieszczeniu
Tytoń i krajalnica
Funkcjonariusz KAS przy samochodzie z tytoniem

Funkcjonariusze podlaskiej i łódzkiej KAS zlikwidowali w Łodzi nielegalną krajalnię tytoniu. W ręce mundurowych wpadło ponad półtorej tony suszu tytoniowego oraz urządzenia niezbędne do jego przetwarzania. Gdyby zabezpieczony podczas akcji towar trafił na czarny rynek, Skarb Państwa poniósłby straty w wysokości co najmniej 750 tysięcy złotych.

W wyniku m.in. analizy systemu SENT służącego do monitorowania drogowego przewozu towarów funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku i Łodzi ustalili, że w kilku miejscach w Łodzi może dochodzić do magazynowania i przetwarzania nielegalnego tytoniu.

Mundurowi z KAS jednocześnie wkroczyli na dwie wytypowane wcześniej  posesje zatrzymując 3 osoby biorące udział w nielegalnym procederze.
Ponadto na miejscu funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli pudła zawierające w sumie blisko 1550 kg suszu tytoniowego oraz maszyny służące do jego przetwarzania, m.in. krajalnicę, wagę, osuszacz wraz z osprzętem. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że zajęty towar mógł być wykorzystany do nielegalnej produkcji papierosów. Z takiej ilości zabezpieczonego tytoniu przestępcy mogliby wyprodukować blisko 2 miliony sztuk papierosów.

W sprawie zostało wszczęte postępowanie karne skarbowe. Zatrzymane osoby (mężczyźni w wieku 31-42 lat) usłyszały już zarzut posiadania nielegalnych wyrobów akcyzowych. Grozi im wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do lat 5.
Sprawa jest rozwojowa. Funkcjonariusze KAS nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Pliki do pobrania