«Powrót

Numizmatyczny skarb na przejściu granicznym w Połowcach

Numizmatyczny skarb na przejściu granicznym w Połowcach

Numizmatyczny skarb na przejściu granicznym w Połowcach

Monety ułożone na stole
Funkcjonariusz przy nadkolu samochodu
Pudełko z monetami w nadkolu
Monety leżące na stole

Przemyt 680 rosyjskich, osiemnastowiecznych monet udaremnili funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach. Zabytkowe numizmaty próbował wwieźć do Polski 43-letni obywatel Białorusi.

Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celno-Skarbowej podczas szczegółowej kontroli osobowego volkswagena kierowanego przez 43-letniego Białorusina ujawnili skrytki w nadkolach i podłodze bagażnika samochodu. Okazało się, że w ich wnętrzu znajdują się pudełka wypełnione monetami o nominale 5 kopiejek. Łącznie mundurowali znaleźli 680 rosyjskich monet z drugiej połowy XVIII wieku.

Początkowo mężczyzna twierdził, że nic nie wie o ukrytym w jego samochodzie numizmatycznym skarbie, jednakże później przyznał się do przemytu kolekcji. Funkcjonariusze wszczęli przeciwko mężczyźnie sprawę karną skarbową rekwirując wykryte monety. Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły zatrzymane numizmaty i gdzie faktycznie miały trafić.

Na podstawie wstępnej opinii ekspertów z zakresu archeologii i numizmatyki zatrzymane przez funkcjonariuszy z Połowiec monety ze stemplem Katarzyny II to zabytkowe przedmioty kolekcjonerskie o dużej wartości historycznej.
W zależności od rocznika, miejsca emisji i stanu zachowania ich cena rynkowa waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Pojedyncze, najlepiej zachowane egzemplarze wyceniane były nawet na ponad 2 tys. złotych.

Pliki do pobrania