«Powrót

Podlascy mikroprzedsiębiorcy pamiętali o JPK_VAT

Podlascy mikroprzedsiębiorcy pamiętali o JPK_VAT

Podlascy mikroprzedsiębiorcy pamiętali o JPK_VAT

  • W województwie podlaskim 96,3 proc. mikroprzedsiębiorców złożyło w terminie JPK_VAT za styczeń – jesteśmy w tym zakresie jednym z trzech województw o najwyższym odsetku JPK_VAT złożonych w terminie.
  • Podatnicy, u których pojawiły się niezgodności, w najbliższym czasie otrzymają powiadomienia z prośbą o weryfikację i dokonanie korekt. Będzie to można zrobić bez konsekwencji.

Styczeń był pierwszy miesiącem, za który mikroprzedsiębiorcy mieli obowiązek przesłać JPK_VAT. Czas na to upłynął 26 lutego.

W województwie podlaskim 96,3 proc. mikroprzedsiębiorców złożyło w terminie pierwsze JPK_VAT – jesteśmy w tym zakresie jednym z trzech województw w kraju, w których największa liczba podatników pamiętała o terminie złożenia JPK_VAT.

Teraz Krajowa Administracja Skarbowa analizuje przesłane pliki. Wynika z niej, że najczęstsze problemy pojawiające się przy przygotowywaniu JPK_VAT to:

  1. uwzględnianie w JPK_VAT zakupu faktur VAT wystawionych przez podmioty, które nie są czynnymi podatnikami VAT,
  2. rozbieżności co do kwot transakcji wykazanych przez podatników i ich kontrahentów.

Podatnicy, u których pojawiły się niezgodności, w najbliższym czasie otrzymają powiadomienia z Ministerstwa Finansów z prośbą o weryfikację przesłanych JPK_VAT. Korektę będzie można zrobić bez konsekwencji.

Będą one zawierać prośbę o sprawdzenie JPK_VAT, a w przypadku stwierdzenia błędów – skorygowanie złożonej deklaracji VAT lub/i pliku JPK_VAT. Pytania i wątpliwości należy kierować bezpośrednio do swoich urzędów skarbowych.

Ważne!: E-maile z powiadomieniami przyjdą z adresu dppt.automat@mf.gov.pl (podpisane „Ministerstwo Finansów"). E-maile nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, odnośników zewnętrznych (linków) ani załączników w formie plików.

Przedsiębiorcy, którzy nie zgłosili w urzędzie skarbowym lub nie podali w przesłanym JPK_VAT swojego adresu e-mail, otrzymają powiadomienia pisemne lub SMS. Przypominamy, że aby otrzymywać od administracji skarbowej e-maile, które dają możliwość korekty JPK_VAT bez konsekwencji, należy wypełniać i aktualizować pole >Adres e-mail< w JPK_VAT.

W ramach przypomnienia:

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) – co to jest?
JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej.

Kto składa JPK_VAT
Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K prowadzą elektroniczną ewidencję VAT. Dotyczy to również najmniejszych przedsiębiorców – zatrudniających do 10 pracowników, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie, w tym także prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Kiedy złożyć JPK_VAT
Informacje JPK_VAT składa się bez wezwania do 25. dnia po zakończeniu danego miesiąca (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w niedzielę, wtedy jest na to czas do 26. dnia). Podatnik, który rozliczał się do tej pory metodą kwartalną, także będzie przesyłał JPK_VAT co miesiąc. Przesyłanie JPK_VAT nie zwalnia podatników z obowiązku składnia miesięcznych lub kwartalnych deklaracji VAT.

E-mikrofirma – prosta, intuicyjna i darmowa
Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom VAT bezpłatne narzędzie do wysyłania JPK_VAT – aplikację e-mikrofirma. E-mikrofirma nie jest programem finansowo-księgowym. To intuicyjna aplikacja ułatwiająca najmniejszym przedsiębiorcom wywiązywanie się z nowego obowiązku, w szczególności gdy nie korzystają z fachowej pomocy księgowej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.jpk.mf.gov.pl (link otwiera nowe okno w serwisie zewnętrznym)