«Powrót

Podlaska KAS na Nocy Muzeów

Podlaska KAS na Nocy Muzeów

Podlaska KAS na Nocy Muzeów

Funkcjonariusz KAS prezentuje eksponaty
Funkcjonariusz KAS prezentuje eksponaty
Funkcjonariusz KAS prezentuje eksponaty
Funkcjonariusz KAS prezentuje eksponaty

Podlaska KAS włączyła się w tegoroczną Europejską Noc Muzeów. W ramach wystawy przygotowanej w Muzeum Podlaskim w Białymstoku pod nazwą „UTRACONE – ODZYSKANE" zaprezentowane zostały m.in. dobra kultury zatrzymane przez funkcjonariuszy Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego na próbie ich przemytu do Polski.

Setki Białostoczan odwiedziło w sobotni wieczór i noc Muzeum Podlaskie w Białymstoku . Wśród kilku ekspozycji zaprezentowana została tam również wystawa „Z granicy do muzeum", wśród której znalazły się militaria (wczesnośrednioweczne szable, czekany, hełm oraz grot włóczni) oraz kolekcja biżuterii pochodzącej z epoki brązu i żelaza, ujawnione przez funkcjonariuszy KAS z przejścia granicznego w Bobrownikach w latach 2016-2018.

O pochodzeniu tych cennych artefaktów, okolicznościach ich wykrycia oraz o roli KAS w ochronie dóbr kultury zwiedzającym opowiadał asp. Maciej Czarnecki z IAS w Białymstoku wspólnie z pracownikami Działu Archeologii białostockiego muzeum. Goście Muzeum Podlaskiego z wielkim zainteresowaniem słuchali historii związanych z każdym z zatrzymanych zabytkowych przedmiotów. Przedstawiciel podlaskiej KAS odpowiadał również na wiele pytań związanych z zadaniami Służby Celno-Skarbowej i metodach walki z nielegalnym obrotem dobrami kultury.

Osoby czekające na wejście do muzeum miały także możliwość obejrzenia na telebimie filmu dot. zatrzymanych przez podlaską KAS zabytków.

Przez 6 godzin (od 18 do 24) wystawę w białostockim Ratuszu odwiedziło ponad pół tysiąca osób.