«Powrót

Skrzydła IT w Administracji 2018 dla aplikacji mobilnej Asystent Granica

Skrzydła IT w Administracji 2018 dla aplikacji mobilnej Asystent Granica

Skrzydła IT w Administracji 2018 dla aplikacji mobilnej Asystent Granica

Informacja o wyróżnieniu dla IAS w Białymstoku
Wyróżnieni na scenie
  • Aplikacja mobilna Asystent Granica zdobyła nagrodę w kategorii  Narzędzie do komunikacji z obywatelem.
  • Asystent Granica to wirtualny przewodnik po wszystkich przejściach granicznych w Polsce.

Nagroda została wręczona na V Forum Kierowników IT zorganizowanym przez miesięcznik informatyków i menadżerów sektora IT sektora publicznego „IT w Administracji". Nagrodę odebrała Naczelnik Wydziału Informatyki w Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku Marta Radomska.

Wygodna aplikacja dla przekraczających granicę

Aplikacja Asystent Granica jest wirtualnym przewodnikiem po drogowych, lotniczych, kolejowych, morskich i pieszych przejściach granicznych. Za jego pośrednictwem można dowiedzieć się, jak będzie wyglądała odprawa celna i graniczna oraz jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy. Można również zapoznać się z limitami przewozowymi towarów oraz sposobem postępowania w przypadku przewozu towarów, co do których wprowadzono wymagania lub ograniczenia. Informacje te podróżny otrzyma indywidualnie w zależności od wybranego kierunku podróży, środka transportu, przejścia granicznego z uwzględnieniem obywatelstwa. Aplikacja dostępna jest nie tylko w polskiej wersji językowej, ale także angielskiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, rosyjskiej i włoskiej.

Dzięki temu jest to interaktywne narzędzie, które pozwala na przygotowanie się do wszelkich formalności wymaganych przy odprawie celnej i granicznej. W jednym miejscu użytkownik ma pełne informacje dostarczane wspólnie przez dwie instytucje (KAS i Straż Graniczną).

Duże zainteresowanie „Asystentem"

Bezpłatną aplikację mobilną opublikowano przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r. Wersja na urządzenia mobilne z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi (iOS, Android, Windows Phone) jest dostępna w sklepach poszczególnych systemów - App Store, Google Play, Windows Phone Store. Usługa dostępna jest również za pośrednictwem serwisu granica.gov.pl. Jest to wspólny kanał komunikacyjny Krajowej Administracji Skarbowej i Straży Granicznej.

Nagrody dla aplikacji

Nie jest to pierwsza nagroda dla aplikacji. W 2017 roku zdobyła wyróżnienie w konkursie Mobile Trends Awards w kategorii „Podróże i Komunikacja". Rok wcześniej aplikacja zwyciężyła w konkursie na najlepsze zrealizowane usługi, przydatne dla obywateli. Wyboru dokonała Akademia Zarządzania Instytucjami Publicznymi, która działa przy Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

Podróżnych wspiera też aplikacja Mobilna Granica

Asystent Granica to już druga innowacyjna i bezpłatna aplikacja, która ułatwia przekraczanie granicy. Służba Celna w 2014 r. udostępniła aplikację Mobilna Granica.