«Powrót

Wietnamczycy pośród drewnianych skrzyń

Wietnamczycy pośród drewnianych skrzyń

Wietnamczycy pośród drewnianych skrzyń

Funkcjonariusze SG i KAS eskortują Wietnamczyka
Funkcjonariusze przy busie ze skrzynkami
Funkcjonariusze wyprowadzają Wietnamczyków z busa

W czwartek 27 kwietnia w Budzisku w ramach współpracy podlaskiej Straży Granicznej i Służby Celno-Skarbowej zatrzymano 8 nielegalnych migrantów z Wietnamu. Obcokrajowcy próbowali dostać się do Polski ukrywając się w łotewskim busie przewożącym drewniane skrzynki.

Na drodze krajowej nr 8 w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Straży Granicznej zatrzymali do kontroli łotewskiego busa kierowanego przez 28-letniego mężczyznę. Podczas kontroli pojazdu okazało się, że pośród znajdujących się w nim drewnianych skrzynek ukrywa się 8 osób o azjatyckich rysach twarzy. Kontrolujący ustalili, że są to 4 kobiety i 4 mężczyźni narodowości wietnamskiej w wieku 13 - 36 lat (jedna osoba niepełnoletnia). Cudzoziemcy nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w naszym kraju.

Obecnie zatrzymani Wietnamczycy pozostają w dyspozycji Placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak. Dalsze losy obcokrajowców rozstrzygną się po wyjaśnieniu okoliczności ich przybycia do Polski. Najprawdopodobniej zostaną przekazani stronie litewskiej w ramach readmisji.
Łotewski kierowca został zatrzymany za pomocnictwo w organizowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.