«Powrót

Podlaska skarbowość na międzywojennych fotografiach

Podlaska skarbowość na międzywojennych fotografiach

Podlaska skarbowość na międzywojennych fotografiach

Zdjęcie wykonane w 1931 r., już pod nową siedzibą Izby Skarbowej przy ul. Mickiewicza 3. Na zdjęciu pracownicy izby i urzędów skarbowych w Białymstoku. Zdjęcie z opisem osób.
Zdjęcie wykonane w 1931 r., już pod nową siedzibą Izby Skarbowej przy ul. Mickiewicza 3. Na zdjęciu pracownicy izby i urzędów skarbowych w Białymstoku.
Zdjęcie wykonane w 1931 r., już pod nową siedzibą Izby Skarbowej przy ul. Mickiewicza 3. Na zdjęciu pracownicy izby i urzędów skarbowych w Białymstoku. Zdjęcie z opisem osób. Inny kadr niż na zdjęciu pierwszym.
Zdjęcie wykonane w 1931 r., już pod nową siedzibą Izby Skarbowej przy ul. Mickiewicza 3. Na zdjęciu pracownicy izby i urzędów skarbowych w Białymstoku. Inny kadr niż na zdjęciu pierwszym.
Zdjęcie przedstawia pracowników Izby Skarbowej wraz z jej prezesem – dr. Adamem Piaseckim.
  • Trzy archiwalne fotografie pokazujące kierownictwo i pracowników Izby Skarbowej w Białymstoku zrobione w okresie międzywojennym trafiły do białostockiej Izby Administracji Skarbowej.
  • Zdjęcia przekazał jeden z podatników, który natknął się na nie robiąc porządek w rodzinnym archiwum.
  • Przekazane fotografie to bardzo cenne pamiątki ukazujące administrację skarbową w pierwszych latach jej funkcjonowania po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.  

Prezentowane zdjęcia pochodzą z rodzinnego archiwum i zostały nieodpłatnie przekazane Izbie Administracji Skarbowej w Białymstoku przez jednego z podatników mieszkających w Białymstoku, za co chcielibyśmy jeszcze raz, tym razem publicznie, serdecznie podziękować. Dzięki przekazanym materiałom możemy powiększyć wiedzę dotyczącą podlaskiej skarbowości, a zdjęcia są też doskonałą okazją żeby tę historię przypomnieć.

Izbę Skarbową w Białymstoku utworzono 1 kwietnia 1920 r. Pierwszą jej siedzibą była kamienica (obecnie już nieistniejąca) należąca do rodziny Horodiszczów, mieszcząca się przy Rynku Kościuszki 7, a pierwszym Dyrektorem, powołanym przez Ministra Skarbu był Karol Góra. Funkcję Dyrektora pełnił do 23 października 1926 r., kiedy to został mianowany Wiceministrem Skarbu.

Tuż przed planowaną zmianą siedziby Izby, 26 stycznia 1929 r. miał miejsce pożar kamienicy podczas którego zniszczeniu uległo trzecie piętro budynku, na którym znajdowało się archiwum Izby. Po pożarze kamienicy, Izba Skarbowa przeniosła się do budynku mieszczącego się przy ul. Mickiewicza 3 (obecnej siedziby Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego). Budynek wybudowano w latach 1928 – 1930 podczas prezesury Augusta Franza, który swoją funkcję pełnił do 31 grudnia 1930 r. Budynek był projektem znanego warszawskiego architekta Kazimierza Tołłoczki. Stanowił on element większego założenia urbanistycznego tzw. Kolonii urzędniczej, w której skład wchodziły kamienice przy ul. Świętojańskiej z mieszkaniami naczelników i pracowników lokalnej administracji skarbowej.

16 marca 1930 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby w której wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych. Pozytywnym zaskoczeniem dla mieszkańców Białegostoku była wiadomość o rezygnacji z przeprowadzenia okolicznościowego bankietu z okazji otwarcia siedziby Izby. Z inicjatywy ówczesnego prezesa Augusta Franza, środki, które pochłonęłaby organizacja imprezy oraz środki z dobrowolnej zbiórki wśród pracowników administracji skarbowej zostały przekazane na cele charytatywne i społeczne. Pieniądze zostały przekazane m.in. na funkcjonowanie domu starców, budowę kościoła Św. Rocha i domu Ludowego im. Marszałka Piłsudskiego.

Archiwalne zdjęcia, które otrzymaliśmy pochodzą z 1931 r. Ich autorem był fotograf Chemija Taliński, którego zakład fotograficzny mieścił się w Białymstoku przy ul. Sienkiewicza 24. Zakład fotograficzny funkcjonował jeszcze w czasach przed odzyskaniem niepodległości pod nazwą: Photographische Kunst - Anstalt Ch.Taliński, Bialystok Nikolaistr. 24.

Jedno ze zdjęć zostało wykonane w 1931 r., już pod nową siedzibą Izby Skarbowej przy ul. Mickiewicza 3. Na zdjęciu oprócz pracowników izby i urzędów skarbowych w Białymstoku, urzędu skarbowego akcyz i monopoli państwowych, możemy zobaczyć m.in.:

  • Ferdynanda Leona Świtalskiego, pełniącego obowiązki prezesa, późniejszego prezesa Izby Skarbowej w Poznaniu, a następnie Wiceministra Skarbu.
  • Witolda Niesiobędzkiego, od 1930 r. naczelnika Urzędu Skarbowego w Sokółce, później I Urzędu Skarbowego w Białymstoku, zaś od 1936 r. jako radcy Izby Skarbowej w Kielcach.
  • Anatola Bołbota, podporucznika rezerwy 42 Pułku Piechoty, ówczesnego praktykanta w Wydziale II Podatków Bezpośrednich w Izbie Skarbowej w Białymstoku, w której pracował do 1939 r., po czym został zamordowany w Katyniu.
  • Mariannę Kempińską, pracownika Izby Skarbowej, Wydziału I (ogólnego), na stanowisku Prowiz kancelista

Drugie zdjęcie przedstawia pracowników Izby Skarbowej wraz z jej prezesem – dr. Adamem Piaseckim, który funkcję prezesa pełnił w latach 1932 – 1936, a następnie 17 listopada 1936 roku przeniesiony na stanowisko prezesa Izby Skarbowej w Nowogródku. Jego funkcję w Białymstoku objął Edward Ratyński, dotychczasowy prezes Izby Skarbowej Grodzkiej w Warszawie.