«Powrót

Rekordową kwotę 1 proc. podatku otrzymały OPP od podlaskich podatników

Rekordową kwotę 1 proc. podatku otrzymały OPP od podlaskich podatników

Rekordową kwotę 1 proc. podatku otrzymały OPP od podlaskich podatników

dwie dłonie trzymają serce, 1% opp , krajowa administracja skarbowa
  • 27,5 mln zł trafi w tym roku do organizacji pożytku publicznego (OPP) z przekazywanego przez podlaskich podatników 1 proc. podatku - wynika z wyliczeń Krajowej Administracji Skarbowej.
  • To kolejny rekord w historii województwa podlaskiego.
  • Od momentu pojawienia się takiej możliwości OPP otrzymały łącznie od podatników z naszego województwa 228 mln zł.

Podlaska KAS podsumowała dane dotyczące tegorocznego przekazywania 1 proc. podatku na wybrane organizacje pożytku publicznego. Kwoty, które trafiły fo OPP wynikają z rozliczeń podatkowych za 2021 r. Każdy podatnik może przekazać 1 proc. swojego podatku w sposób szybki i prosty składając zeznanie PIT. Od lat rośnie liczba osób, które się na to decydują i wraz z tym zwiększa się także kwota, która trafia do OPP. Nie inaczej było także w tym roku.

W PITach za ubiegły rok prawie 411 tys. podatników z woj. podlaskiego zdecydowało się przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Biorąc pod uwagę fakt, że rok wcześniej takich osób było 390 tys., o ponad 21 tys. wzrosła liczba podatników – darczyńców.Wraz ze wzrostem liczby osób deklarujących chęc przekazania 1 proc. w swoich zeznaniach na wybraną organizację, wzrosła również, i to znacznie, bo aż o ponad 3,5 mln złotych kwota, którą otrzymały OPP. W ubiegłym roku podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 24 mln zł, a w zeznaniach za 2021 rok było to już ponad 27,5 mln zł. Najwyższa kwota przekazana na OPP przez jednego podatnika w naszym województwie wyniosła 98 076 zł.

Gdyby każdy rozliczający się podatnik z Podlasia, przekazał 1 proc. swojego podatku, do OPP trafiłoby blisko 30 mln zł. Podatnicy przekazali więc 92 proc. pieniędzy, które w ogóle mogłyby trafić do OPP, gdyby każdy podatnik zdecydował się to zrobić.

Łącznie, od momentu kiedy w 2004 r. po raz pierwszy pojawiła się możliwość przekazywania organizacjom pożytku publicznego 1 proc. naszego podatku, OPP otrzymały od mieszkańców woj. podlaskiego 228 mln zł.

Pliki do pobrania