«Powrót

Fikcyjny wywóz towarów na celowniku KAS i CBŚP

Fikcyjny wywóz towarów na celowniku KAS i CBŚP

Fikcyjny wywóz towarów na celowniku KAS i CBŚP

Sygnalizacja świetlna na dachu radiowozu z napisem

Dzięki współpracy KAS z Białegostoku, CBŚP i Prokuratury Regionalnej w Warszawie rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są m.in. o oszustwa podatkowe. Śledczy wstępnie oszacowali uszczuplenia skarbu Państwa na kwotę w wysokości około 25 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o przestępstwa skarbowe. Z zebranego materiału wynika, że grupa mogła działać od 2014 do 2016 roku. Terenem ich działania były głównie woj. mazowieckie oraz śląskie, ale także państwa Unii Europejskiej.

Jak ustalili funkcjonariusze KAS i CBŚP, w ramach działających podmiotów gospodarczych, współpracujących z innymi podmiotami wystawiano nieodzwierciedlające rzeczywisty stan deklaracje podatkowe, celem uchylania się od opłacania należnego podatku VAT. Wystawiano faktury VAT na towary między innymi takie jak: odzież, obuwie, tkaniny, sprzęt AGD. Grupa dokonywała importu towarów z krajów azjatyckich na podstawie zupełnie innych dokumentów, niż te przedstawiane przy odprawie celnej na terenie Unii Europejskiej, następnie towar na fakturach "opuszczał" teren RP, a faktycznie pozostawał w kraju. Według wstępnych ustaleń śledczych, działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należności podatkowych Skarbu Państwa na kwotę nie mniejszą niż 25 mln zł.  

Pod koniec października policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego oraz śląskiego 7 osób. Przeszukano także ich miejsca zamieszkania oraz siedziby podmiotów gospodarczych mogących mieć związek z przestępczym procederem. Zabezpieczono do dalszej analizy dokumentację i komputery.

Osobom zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karno-skarbowe. Decyzją Sądu Rejonowego dla W-wy Śródmieścia czterech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. W stosunku do pozostałych 3 podejrzanych prokurator nadzorujący śledztwo zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych, zakazu opuszczania kraju i poręczeń majątkowych.

Pliki do pobrania