«Powrót

KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT

KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT

KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która fałszowała faktury VAT

Dwóch funkcjonariuszy KAS stoi z zatrzymanym mężczyzną przy drzwiach
Uzbrojeni funkcjonariusze KAS przed domem jednorodzinnym
Zatrzymany mężczyzna lezy na podłodze. Funkcjonariusz KAS zakłada mu kajdanki
Banknoty o nominale 100 dolarów i 100 złotych ułożone na stole
Sztabki złota i złota biżuteria ułożone na stole
Pistolet w futerale i amunicja w pudełkach
Funkcjonariusz KAS przy laptopach, pen-drivach i telefonach komórkowych
Funkcjonariusz KAS w pomieszczeniu biurowym ze stanowiskami komputerowymi
Dwóch funkcjonariuszy KAS wprowadza zatrzymanego do radiowozu
Trzech funkcjonariuszy KAS prowadzi zatrzymanego do radiowozu Służby Celno-Skarbowej
  • Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) z Białegostoku wykryła i rozbiła grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na stratę co najmniej 150 mln złotych.
  • Przestępcy fałszowali dokumentację handlową i faktury VAT, dotyczące sprowadzanych z Azji towarów. W ten sposób zaniżali płacone podatki i cło.
  • Na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku 10 członków grupy zostało zatrzymanych i aresztowanych na 3 miesiące.

Podlaska KAS w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku ustaliła, że w Polsce działa zorganizowana grupa przestępcza, która sprowadza z Azji towary po zaniżonych wartościach. Przestępcy wykorzystywali do tego celu m.in. sfałszowane faktury i fikcyjne podmioty gospodarcze (tzw. słupy). Według śledczych w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 150 mln zł z tytułu niezapłaconego cła i podatków.

Pod koniec sierpnia 130 funkcjonariuszy i pracowników z podlaskiej, mazowieckiej i dolnośląskiej KAS oraz z Ministerstwa Finansów weszło jednocześnie do 17 wytypowanych miejsc i zatrzymało 10 członków grupy.

Podczas przeszukań miejsc zamieszkania przestępców i siedzib firm, które brały udział w nielegalnym procederze, KAS zabezpieczyła dokumenty, elektroniczne nośniki danych i telefony, wykorzystywane w przestępczej działalności. Śledczy zabezpieczyli również 1,5 mln zł w gotówce, biżuterię, zegarki i złoto inwestycyjne o wartości blisko 1 mln zł. Znaleźli także broń, narkotyki i nielegalny alkohol.

Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i fałszowania faktur (tzw. zbrodnia fakturowa). Podejrzanym grożą kary pozbawienia wolności nawet do 25 lat.

Wszystkich 10 członków grupy aresztowano na 3 miesiące. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Wersja filmu z audiodeskrypcją (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

Pliki do pobrania