«Powrót

Nowa broń do walki z przemytem, nowy skaner RTG w Budzisku

Nowa broń do walki z przemytem, nowy skaner RTG w Budzisku

Nowa broń do walki z przemytem, nowy skaner RTG w Budzisku

Meldunek składany Szefowi KAS
Przecięcie wstęgi przez Szefa KAS
Szef KAS podczas uroczystego otwarcie RTG
Szef KAS przemawia podczas uroczystości
Dyrektor IAS w Białymstoku przemawia podczas uroczystości
Szef KAS we wnętrzu pomieszczenia operatorów RTG
Szef KAS we wnętrzu pomieszczenia operatorów RTG
  • Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wzbogaciła się o nowoczesny skaner RTG do prześwietlania wszystkich typów samochodów.
  • Urządzenie znajduje się w punkcie kontrolnym przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku.
  • To szóste wielkogabarytowe urządzenie RTG, którym dysponuje podlaska KAS.

30 listopada 2022 r. w punkcie kontrolnym przy polsko-litewskiej granicy w Budzisku oddano do użytku skaner RTG do prześwietlania wszystkich typów samochodów.

„Jako KAS dążymy do podwyższania efektywności i skuteczności naszych kontroli. Wyposażamy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w nowoczesny i niezawodny sprzęt –taki jak ten dzisiaj. Urządzenie usprawni naszą pracę, ograniczy liczbę kontroli fizycznych, przyspieszy weryfikację przewożonego towaru i dokumentów" – powiedział Szef KAS Bartosz Zbaraszczuk.

Jest to już szósty wielkogabarytowy, stacjonarny rentgen obsługiwany przez funkcjonariuszy podlaskiej KAS. Uzupełnia system skanerów, które działają na drogowych przejściach granicznych w Bobrownikach, Kuźnicy i Połowcach oraz na kolejowych przejściach granicznych w Siemianówce i Kuźnicy. Nowy rentgen w Budzisku umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów oraz ładunków cargo.

„Urządzenie spełnia wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Wyposażone jest w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu skutecznie, w krótkim czasie można prześwietlać i kontrolować wszystkie rodzaje towarów przemieszczających się przez granicę. Daje nam to możliwość skutecznego kontrolowania z jednoczesną dbałością o czas i koszty prowadzonych przez nas działań co znacznie wpływa na efektywność realizowanych przez nas zadań" – powiedział dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

Całkowity koszt instalacji nowego skanera to ponad 12 mln zł. Fundusze na jego zakup oraz prace inwestycyjne pochodziły z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu modernizacji KAS. Podczas instalacji nowego skanera wykorzystano część infrastruktury dotychczasowego skanera funkcjonującego w Budzisku.
 
W uroczystości w punkcie kontrolnym w Budzisku wziął udział Szef KAS mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, którzy na co dzień będą obsługiwać urządzenie. W oddaniu do użytku nowego skanera uczestniczyli także: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz współpracujących z KAS służb i instytucji.

W ubiegłych latach funkcjonariusze KAS dzięki wykorzystaniu poprzedniego skanera wielokrotnie wykrywali w Budzisku próby przemytu do Polski papierosów. Wykorzystywanie skanerów RTG umożliwiło m.in. wykrycie blisko pół miliona paczek papierosów ukrytych w brykiecie, przechwycenie 370 tys. paczek papierosów ukrytych w ładunku kory ogrodowej oraz przejecie transportu 185 tys. paczek papierosów ukrytych w żelbetowym przęśle mostu.