«Powrót

Podlaska KAS udaremniła gigantyczny przemyt papierosów

Podlaska KAS udaremniła gigantyczny przemyt papierosów

Podlaska KAS udaremniła gigantyczny przemyt papierosów

Funkcjionariusz przy naczepie
Funkcjionariusz przy naczepie
Kartony z papierosami na podłodze

Przemyt 450 tys. paczek papierosów udaremnili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze podlaskiej KAS z Budziska. Gigantyczna, tytoniowa kontrabanda ukryta była w tirze, który zgodnie z dokumentami miał przewozić ładunek torfu.

Funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego pełniący służbę na drodze krajowej nr 8 zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę. Z dokumentów przedstawionych przez 34-letniego, białoruskiego kierowcę tira wynikało, że w naczepie miał znajdować się torf. Mundurowi postanowili jednak sprawdzić przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu rentgenowskim ciężarówki, a następnie o rewizji naczepy.

Podczas kontroli okazało się, że w naczepie zamiast deklarowanego torfu znajduje się gigantyczna, tytoniowa kontrabanda. W sumie w ciężarówce funkcjonariusze znaleźli 450 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 10 milionów złotych.

Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko kierowcy tira postępowanie. Zatrzymany mężczyzna usłyszał już w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego. Nielegalny towar trafił do magazynu, a ciężarówka na parking Oddziału Celnego w Suwałkach. Za tak duży przemyt grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Pliki do pobrania