«Powrót

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku nagrodzona za wkład w ochronę środowiska

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku nagrodzona za wkład w ochronę środowiska

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku nagrodzona za wkład w ochronę środowiska

Ludzie stojący z wręczonymi certyfikatami
Wystąpienie Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego i szefa KAS nadinspektora Piotra Walczaka
Certyfikat przyznany IAS w Białymstoku

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku otrzymała w piątek Ogólnoświatową Nagrodę Protokołu Montrealskiego, przyznawaną przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP). W ceremonii wręczenia nagród przedstawicielom KAS, wziął udział Minister Finansów Tadeusz Kościński i Sekretarz Stanu Szef KAS nadinsp. Piotr Walczak. Nagrodę, w imieniu białostockiej Izby, odebrał jej Dyrektor, Wojciech Orłowski

Nagroda została przyznana za wkład w kontrolę legalności obrotu substancjami, które podlegają zakazom obrotu i używania lub są wycofywane ze względu na ich negatywny wpływ na środowisko. Substancje te zubażają warstwę ozonową i przyczyniają się do globalnego ocieplenia.

„Gratuluję Państwu nagród za wkład w ochronę środowiska. Cieszę się, że Państwo poprzez swoją pracę dbacie o nie" – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

„To funkcjonariusze celno-skarbowi chronią Europę, chronią nasz kraj przed zalewem niebezpiecznych produktów, w tym produktów związanych z ochroną środowiska. Kwestia ochrony środowiska staje się coraz bardziej ważna. Za zaangażowanie w te działania zasłużyli Państwo na to cenne wyróżnienie" – dodał wiceminister finansów nadinsp. Piotr Walczak.

Krajowa Administracja Skarbowa została nagrodzona za skuteczne egzekwowanie przepisów Unii Europejskiej dotyczących fluorowanych gazów cieplarnianych. Gazy te, w szczególności wodorofluorowęglowodory (HFC), są popularnymi czynnikami chłodniczymi, wykorzystywanymi w chłodnictwie, klimatyzacji i pompach ciepła. Ze względu na tzw. wysoki współczynnik ocieplenia globalnego są one wycofywane z użycia w państwach – Stronach Protokołu Montrealskiego. Utrzymujący się stały popyt na tego typu substancje, przy jednoczesnym wprowadzeniu przez Unię Europejską ograniczeń ilościowych, powoduje, iż często są podejmowane próby nielegalnego przywozu tych substancji.

W skali światowej zatrzymano blisko 20 tys. pojemników i 30 tys. szt. urządzeń zawierających kontrolowane chemikalia. 72 proc. wszystkich światowych zatrzymań stanowiły ujawnienia zgłoszone przez Krajową Administrację Skarbową. Ponadto UNEP doceniła także KAS za działalność szkoleniową i współpracę na forum UE.

Nagrody UNEP otrzymało w sumie 43 przedstawicieli KAS – z Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów i pięciu izb administracji skarbowej – w Białymstoku, Gdańsku, Olsztynie, Lublinie i Rzeszowie.

***

Służba Celno-Skarbowa działająca w ramach KAS chroni obszar Unii Europejskiej. Zatrzymuje towary stwarzające ryzyko dla konsumentów oraz produkty, które nie spełniają wymagań legalnego obrotu, tym samym zapobiega ich wprowadzaniu na obszar UE, pełniąc jednocześnie rolę strażnika rynku wewnętrznego. W obszarze ochrony środowiska KAS kontroluje przywóz środków ochrony roślin oraz transgraniczne przemieszczanie odpadów.

Od stycznia 2018 roku funkcjonariusze podlaskiej KAS ujawnili na polsko-białoruskich przejściach granicznych 92 próby przemytu do Polski butli z czynnikami chłodniczymi zubażającymi warstwę ozonową i fluorowanymi gazami cieplarnianymi. Realizując zadania związane z ochroną środowiska funkcjonariusze podlaskiej KAS w ww. okresie ujawnili przypadki nielegalnego międzynarodowego przemieszczania odpadów w transporcie drogowym i kolejowym oraz brali udział w ujawnieniu trzech nielegalnych wysypisk odpadów komunalnych i budowlanych na terenie Suwalszczyzny.

Pliki do pobrania