«Powrót

60 tys. podatników z Podlasia pozostawiło rozliczenie PIT urzędowi skarbowemu

60 tys. podatników z Podlasia pozostawiło rozliczenie PIT urzędowi skarbowemu

60 tys. podatników z Podlasia pozostawiło rozliczenie PIT urzędowi skarbowemu

Dynamicznie wzrosła liczba zeznań składanych elektronicznie. W ten sposób rozliczanych jest już 80 proc. PIT-ów. Co więcej, dzięki nowej usłudze Twój e-PIT ponad 60 tys. podatników z naszego województwa nie zrobiło nic żeby się rozliczyć. Mogli tak postąpić ponieważ wiedzieli, że skarbówka rozliczy ich automatycznie

Mieszkańcy Podlasia chętnie skorzystali z nowej usługi Twój e-PIT, czyli z możliwości złożenia swojego zeznania PIT-37 lub PIT-38, które zostało przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową oraz udostępnione do weryfikacji i zaakceptowania na portalu podatkowym podatki.gov.pl. W ten sposób złożono ponad 185 tys. zeznań, co stanowi 45 proc. wszystkich złożonych w jakiejkolwiek formie zeznań PIT-37 i PIT-38.

Dzięki usłudze Twój e-PIT, pierwszy raz w historii, podatnicy rozliczający się na formularzach PIT-37 i PIT-38 mogli także zapomnieć o swoim rozliczeniu, nie martwiąc się konsekwencjami za niezłożenie zeznania. Jeśli nie chcieli weryfikować i zmieniać zeznań przygotowanych automatycznie przez Krajową Administrację Skarbową, mogli nie robić nic, a ich zeznania wraz z upływem terminu na złożenie PIT zostały automatycznie uznane za złożone.

Z takiej opcji skorzystało w woj. podlaskim ponad 60 tys. podatników. W przypadku podatników rozliczających się w US w Siemiatyczach, US w Zambrowie i Pierwszym US w Białymstoku, co piąty z nich nie zajrzał nawet do swojego zeznania PIT i został rozliczony automatycznie.

Usługa Twój e-PIT to jednak nie jedyny sposób, żeby rozliczyć się z fiskusem elektronicznie. Wielu podatników nadal korzysta z systemu e-Deklaracje, który pozwala samodzielnie wypełnić zeznanie i przesłać je do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Ze statystyk podlaskiej KAS wynika, że 80 proc. zeznań jest składanych w formie elektronicznej (jako Twój e-PIT lub za pośrednictwem systemu e-Deklaracje). W ubiegłym roku Podlasianie złożyli drogą elektroniczną ponad 251 tys. zeznań PIT, natomiast w tym roku było ponad 386 tys. e-PITów, czyli o 54 proc. więcej. To rekordowy przyrost biorąc pod uwagę ostatnie lata.

Ponadto, z danych podlaskiej KAS wynika, że do tej pory podlaskie urzędy skarbowe  zwróciły już podatnikom 300 mln zł z wykazanych nadpłat i zwroty te są dokonywane dużo szybciej niż w latach poprzednich. Na zwrot pieniędzy, w przypadku zeznań złożonych elektronicznie, urząd skarbowy ma bowiem o połowę mniej czasu niż w ubiegłych latach, czyli 45 dni.

Pliki do pobrania