«Powrót

Mechanizm odwrotnego obciążenia – nowe uregulowania od 1 lipca 2015 r.

Mechanizm odwrotnego obciążenia – nowe uregulowania od 1 lipca 2015 r.

Mechanizm odwrotnego obciążenia – nowe uregulowania od 1 lipca 2015 r.

Od 1 lipca 2015 r. na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo zamówień publicznych weszły w życie znowelizowane  przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące m.in. mechanizmu odwrotnego obciążenia, na mocy których rozszerzony został katalog towarów objętych tym mechanizmem, zawężono stosowanie odwrotnego obciążenia wyłącznie do sytuacji gdy nabywcą tych towarów jest podatnik VAT czynny oraz wprowadzono obowiązek składania informacji podsumowujących przez podatników dokonujących dostawy tych towarów zawierających zbiorcze informacje o dokonanych transakcjach objętych odwrotnym obciążeniem.

Mechanizm odwrotnego obciążenia od 1 lipca 2015 r. będzie miał zastosowanie m.in. w odniesieniu do towarów:

  • arkuszy żeberkowanych ze stali niestopowej (PKWiU 24.33.20.0),
  • złota w postaci surowca lub półproduktu (o próbie 325 tysięcznych lub większej) oraz złota inwestycyjnego w sytuacji gdy podatnik skorzystał z opcji opodatkowania,
  • laptopów, notebooków, komputerów kieszonkowych, tabletów, telefonów komórkowych, w tym smartfonów  oraz konsol do gier video. Odnośnie tej grupy towarów VAT rozliczy nabywca jeżeli łączna wartość towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary bez kwoty podatku przekroczy 20 000  zł.

Od 1 lipca mechanizm odwrotnego obciążenia będzie miał zastosowanie wyłącznie do sytuacji, gdy nabywca towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów  i usług będzie posiadał status zarejestrowanego czynnego podatnika VAT. Nie będzie natomiast dotyczył dostaw towarów realizowanych na rzecz podatników korzystających ze zwolnienia z VAT.  

Podatnicy dokonujący dostaw towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia będą zobowiązani do składania krajowych informacji podsumowujących zawierających zbiorcze informacje o dokonanych przez nich transakcjach, z tytułu których podatek powinien rozliczyć nabywca.  Informacje te będą składane na druku VAT-27, za ten sam okres  i do tego samego urzędu co deklaracje VAT, do 25 miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, tylko za okres w którym powstał obowiązek podatkowy. Nie będzie więc obowiązku składania informacji „zerowych".