«Powrót

Urzędy skarbowe z Zambrowa i Łomży uczestnikami projektu „Procedury bez barier”

Urzędy skarbowe z Zambrowa i Łomży uczestnikami projektu „Procedury bez barier”

Urzędy skarbowe z Zambrowa i Łomży uczestnikami projektu „Procedury bez barier”

4 uczestników spotkania przy stole omawiają i prezentują dokumenty
2 kobiety rozmawiają na korytarzu urzędu
6 osób przy stole, przed każdą z osób plik dokumentów
6 osób pozuje do zdjęcia grupowego na schodach przed wejściem do Urzędu Skarbowego w Łomży
Certyfikat na nim napis
  • Równa dostępność do urzędu dla wszystkich obywateli bez względu na ich wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan zdrowia, czy rodzaj niepełnosprawności to cel programu „Procedury bez barier".
  • Jako jedne z pierwszych w województwie do programu przystąpiły urzędy skarbowe z Zambrowa i Łomży.

Głównym celem projektu „Procedury bez barier" jest zwiększenie poziomu dostępności usług publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Urzędy biorące udział w programie udoskonalają i upraszczają swoje procedury.

Wszystko po to by urząd był miejscem dostępnym w równym stopniu dla wszystkich obywateli bez względu na ich wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, stan zdrowia, czy rodzaj niepełnosprawności.

Jednym z najważniejszych aspektów udziału w programie jest identyfikacji barier utrudniających załatwienie spraw w urzędzie. Pomagają w tym zewnętrzni konsultanci, którzy m.in. prowadzą przegląd obowiązujących procedur i wskazują co należałoby poprawić.

Ponadto, dzięki udziałowi w programie zwiększy się  świadomości urzędników na temat uwarunkowań współpracy z osobami ze szczególnymi potrzebami, a także wzrosną kompetencje w zakresie obsługi takich osób.

Rekomendacje wypracowane przez urzędy biorące udział w projekcie mają być następnie wykorzystane do zwiększenia dostępności usług publicznych w pozostałych instytucjach.

Projekt „Procedury bez barier" realizowany jest przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, a współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie oprócz jednostek Krajowej Administracji Skarbowej udział biorą urzędy wojewódzkie, archiwa państwowe, powiatowe inspektoraty nadzoru budowlanego, urzędy statystyczne, wojewódzkie inspektoraty transportu drogowego, okręgowe urzędy miar czy Ministerstwo Sprawiedliwości. W całym kraju jest to 90 instytucji.

Pliki do pobrania