«Powrót

Podlaska KAS rozbiła dużą bimbrownię pod Białymstokiem

Podlaska KAS rozbiła dużą bimbrownię pod Białymstokiem

Podlaska KAS rozbiła dużą bimbrownię pod Białymstokiem

Funkcjonariusz KAS trzyma w ręku plastikową butelkę z alkoholem. Na ziemi stoją plastikowe butelki z alkoholem
Wnętrze bimbrowni. Plastikowe zbiorniki z zacierem i butelki z alkoholem na ziemi.
Plastikowe butelki z alkoholem na ziemi.
Funkcjonariusz KAS przy stole na którym stoją dwie plastikowe butelki z alkoholem
Funkcjonariusz KAS prezentuje jedną z butelek z alkoholem na tle innych butelek.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Białegostoku zlikwidowali bimbrownię, która działała na terenie jednego z gospodarstw w gminie Dobrzyniewo Duże (pow. białostocki). W ręce mundurowych wpadło blisko 500 litrów nielegalnego alkoholu, ponad 4700 litrów tzw. zacieru oraz aparatura i półprodukty służące do wytwarzania bimbru.  

Funkcjonariusze KAS z Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku ustalili, że na terenie jednej z prywatnych posesji w gminie Dobrzyniewo Duże funkcjonuje bimbrownia, w której produkowany jest nielegalny alkohol na dużą skalę. Mundurowi wkroczyli na jej teren zaskakując nadzorującego produkcję 36-letniego właściciela gospodarstwa.

Na miejscu, w jednym z pomieszczeń gospodarczych, kontrolujący ujawnili kompletną linię produkcyjną alkoholu składającą się m.in. z kolumny destylacyjnej, pieca i chłodnic, a ponadto blisko pół tysiąca litrów właśnie wyprodukowanego alkoholu o mocy ok. 40% oraz 5 zbiorników zawierających ponad 4700 litrów tzw. zacieru, z którego można by było uzyskać kolejne 2000 litrów bimbru.

W kontrolowanym pomieszczeniu funkcjonariusze KAS znaleźli również kilkadziesiąt rodzajów aromatów spożywczych wykorzystywanych do zabarwiania wyrobu gotowego, a także etykiety, zakrętki oraz puste szklane i plastikowe butelki przygotowane do konfekcjonowania alkoholu.

Funkcjonariusze KAS wszczęli przeciwko mężczyźnie postępowanie karne skarbowe rekwirując nielegalny alkohol oraz zabezpieczając aparaturę i półprodukty służące do jego produkcji. Bimbrownik odpowie teraz przed sądem. Grozi mu wysoka grzywna.
 

Materiał wideo z audiodeskrypcją pt. Zlikwidowana bimbrownia pod Białymstokiem (link otwiera nowe okno w innym serwisie)

Pliki do pobrania