«Powrót

Grajewska skarbowość przed II wojną światową

Grajewska skarbowość przed II wojną światową

Grajewska skarbowość przed II wojną światową

Pracownicy Urzędu Skarbowego w Grajewie przed wejściem do budynku
7 mężczyzn - pracowników Urzędu Skarbowego w Grajewie przed wejściem do budynku
Legitymacja urzędnicza p. Edwarda Chiczyńskiego
Pracownicy Urzędu Skarbowego w Grajewie przed wejściem do budynku
Legitymacja urzędnicza ze zdjęciem
  • Urząd Skarbowy Podatków i Opłat Skarbowych oraz Kasa Skarbowa w Grajewie na obszar powiatu szczuczyńskiego utworzone zostały 1 kwietnia 1920 r. 
  • Szczuczyn w wyniku działań wojennych doznał dużych zniszczeń dlatego siedzibą powiatu oraz urzędów było Grajewo. 
  • W zbiorach Grajewskiej Izby Historycznej znajdują się pamiątki po urzędnikach skarbowych z tego terenu. 

Urzędy skarbowe oraz kasy skarbowe były to dwie odrębne instytucja administracji skarbowej. Do zadań urzędów skarbowych podatków i opłat należało zajmowanie się podatkami bezpośrednimi, sam pobór tych podatków oraz sprawy, które dotyczyły opłat skarbowych i podatku od spadków i darowizn. Urząd kierowany był przez naczelnika odpowiadającego za prawidłowość załatwiania wszystkich spraw i posiadał podział na działy:

  1. podatku przemysłowego
  2. dochodowego, wojskowego i majątkowego oraz od kapitałów i rent
  3. podatków realnych
  4. opłat stemplowych oraz podatku spadkowego i od darowizn

Kasy skarbowe służył z kolei przede wszystkim do pobierania, przechowywania oraz wypłacania środków skarbowych, a ich pracą kierował do 1925 roku skarbnik, a potem naczelnik. Naczelnik (skarbnik) był zależny do 1925 roku od rachmistrza, a potem od głównego księgowego kasy. Byli oni solidarnie odpowiedzialni za działanie powyższych instytucji oraz powierzone im środki. Kasy skarbowe istniały do początku lat 30. XX w. kiedy  ich zadania przejęły działy rachunkowo-kasowe w ramach urzędów skarbowych.

W Grajewie mieli również swoją siedzibę inspektorzy Kontroli Skarbowej. Podlegali oni Urzędowi Skarbowemu Akcyz i Monopolów Państwowych w Suwałkach. Początkowo do zadań inspektorów należało sprawowanie kontroli i nadzoru nad przedsiębiorstwami zajmującymi się produkcją, handlem i przechowywaniem wyrobów akcyzowych i monopolowych. W roku 1924 przeniesiono siedzibę inspektorów Kontroli Skarbowej z Grajewa do Szczuczyna. W tym samym okresie zlikwidowano Urząd Skarbowy Akcyz i Monopolów Państwowych w Suwałkach. Jego kompetencje na obszar powiatu szczuczyńskiego przejął urząd w Łomży.

Tak struktura utrzymała się bez większych zmian do wybuchu II wojny światowej. Ponowne uruchomienie Urzędu Skarbowego w Grajewie miało miejsce pod koniec 1944 r. W czasach PRL istniał on do 1950 r. gdy nastąpiła likwidacja administracji skarbowej.

Zobacz inne historie w ramach wystawy Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS
#HistoriaPodlaskiejKAS