«Powrót

Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS

Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS

Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS

Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS
W tle kolaż zdjęć z kart wystawy
#HistoriaPodlaskiejKAS
  • Patrząc w przyszłość, cały czas nie zapominamy o przeszłości – to motto podlaskiej KAS, która otwiera internetowe muzeum historyczne pn. „Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS"
  • Będzie to cykl artykułów o ludziach, wydarzeniach, miejscach i przedmiotach związanych ze służbami skarbowymi i celnymi województwa podlaskiego na przestrzeni ostatnich stu lat
  • Zapraszamy wszystkich nie tylko do uczestnictwa w tej wycieczce przez lata historii, ale również do jej współtworzenia

Pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa istniejemy od 2017 roku, ale historia skarbowości i cła oraz instytucji zajmujących się tymi obszarami działania Państwa Polskiego to historia, która tworzy się od momentu uzyskania przez Polskę niepodległości po długich latach zaborów.

Pamiętając o naszych poprzednikach, czyli zarówno o instytucjach które były przed nami, jak i o ludziach, którzy na przestrzeni ostatnich stu lat wykonywali zadania tożsame z naszymi, uruchamiamy nowy projekt – internetową wystawę historyczną, którą nazwaliśmy „Jak to dawniej bywało – z kart historii podlaskiej KAS".

Wyjdźmy poza gabloty

Wystawa, którą chcemy Państwu zaprezentować i którą chcemy wspólnie tworzyć ma swoje początki w 2019 roku. Wtedy to, z okazji nadania sztandaru podlaskiej KAS zorganizowaliśmy lokalną wystawę historyczną, która miała uatrakcyjnić ten podniosły dzień. Ówczesną ekspozycję merytorycznie przygotowali nasi koledzy Adam Obrycki i Michał Dąbrowski, którzy od dłuższego czasu pasjonują się historią i gromadzą pamiątki po minionych latach.

Zgromadzone i zaprezentowane wtedy eksponaty obejrzała tylko pewna grupa pracowników i funkcjonariuszy podlaskiej KAS, dlatego powstał pomysł wyjścia z ekspozycją „poza gabloty", tak by mógł ją obejrzeć każdy. Tym bardziej, że od tamtego czasu pojawiły się nowe interesujące materiały, które warto pokazać.

Historie z ostatnich 100 lat

W ramach akcji chcemy stworzyć internetową wystawę historyczną, na którą złożą się historie ludzi, wydarzeń, miejsc i przedmiotów związanych ze służbami skarbowymi i celnymi województwa podlaskiego na przestrzeni ostatnich stu lat. Dziś inaugurujemy wystawę publikując pierwsze historie i opowieści. Będą się one pojawiały na stronie internetowej podlaskiej KAS w zakładce Działalność informacyjno-edukacyjna. Będziemy je także pokazywać na profilu podlaskiej KAS na Twitterze.

Muzeum będziemy systematycznie rozbudowywać publikując kolejne materiały po ich opracowaniu. Serdecznie zapraszamy do ich śledzenia na bieżąco.

Podziel się historią

Liczymy także, że znajdą się wśród nas osoby, które zechcą się podzielić swoimi prywatnymi materiałami historycznymi udostępniając je do sfotografowania, pomagając w opisaniu i zezwalając na publikację. Wszelkie eksponaty, zdjęcia, dokumenty czy rodzinne historie mogą wzbogacić naszą wspólną wiedzę na temat tego jak to na przestrzeni ostatnich stu lat bywało w naszej administracji. Dlatego zapraszamy do przesyłania do nas informacji o posiadaniu tego typu materiałów na adres: radoslaw.hancewicz@mf.gov.pl lub rzecznik.ias.bialystok@mf.gov.pl

Zapraszamy do zapoznania się z następującymi historiami i eksponatami:

  1. Uroczystość inna niż wszystkie
  2. W drodze na Mazury – Urząd Celny i Komisariat Straży Celnej w Wincencie
  3. Ojciec polskiej skarbowości z województwa podlaskiego – dr Karol Góra
  4. Spreparowane ptaki na deklaracjach celnych z 1926 roku
  5. Jaki był los tysięcy odwołań - groźny pożar w Izbie Skarbowej
  6. Trzy stare fotografie znalezione podczas porządków
  7. Centralna Szkoła Straży Celnej w Górze Kalwarii
  8. Cenzurka z Góry Kalwarii – czego uczyli się funkcjonariusze w 1926 roku?
  9. Wszystko od nowa - czyli jak powstała podlaska skarbowość po zaborach
  10. Straż Skarbowa i jej burzliwe losy
  11. Śmierć na służbie – historia prezesa Izby Skarbowej Stefana Brucknera
  12. Szabla, kołdra i bielizna, czyli co przedwojenny funkcjonariusz Straży Celnej musiał zabrać na kurs
  13. Podlascy skarbowcy wśród ofiar zbrodni katyńskiej
  14. Grajewska skarbowość przed II wojną światową
  15. Zagadka budynku z czterema kolumnami w Prostkach
  16. Początki polskich władz skarbowych na Sokólszczyźnie
  17. Od carskiego do polskiego - historia Urzędu Celnego w Grajewie
  18. Kolejne historie i eksponaty wkrótce...